تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱
کد خبر : 3020

شرایط برخورداری از بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن

شرایط برخورداری از بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن

بانک مسکن بالاترین سقف تسهیلات خرید ملک را در کوتاه ترین زمان و‌ بدون نیاز به سپرده گذاری به متقاضیان پرداخت می کند. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در سال جاری بانک مسکن پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار ارائه داد تا به دنبال افزایش میانگین قیمت مسکن،

شرایط برخورداری از بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن
بانک مسکن بالاترین سقف تسهیلات خرید ملک را در کوتاه ترین زمان و‌ بدون نیاز به سپرده گذاری به متقاضیان پرداخت می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در سال جاری بانک مسکن پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار ارائه داد تا به دنبال افزایش میانگین قیمت مسکن، اقشار بیشتری امکان خرید ملک را پیدا کنند. به دنبال ارائه این پیشنهاد، پس از چندی، سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم افزایش پیدا کرد. به این ترتیب، سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم در حالت انفرادی، برای املاکی که از تاریخ صدور اولین جواز ساخت حداکثر ۲۵ سال گذشته باشد، در شهر تهران معادل ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر معادل ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها معادل ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شد. در عین حال سقف این نوع از تسهیلات خرید مسکن برای املاکی که از تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی 25سال تا حداکثر 30 سال گذشته باشد، در شهر تهران معادل ۱۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان است.

گفتنی است، نرخ سود این نوع از تسهیلات خرید مسکن برای افرادی که متقاضی خرید ملک در بافت فرسوده باشند، متفاوت مشخص شده است. به این صورت که نرخ سود تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری معادل ۱۷.۵ درصد و در مناطق بافت فرسوده شهری معادل ۱۶ درصد است.

متقاضیان برای دریافت این نوع تسهیلات نیازمند به نداشتن سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی هستند و با دارا بودن این دو شرط می توانند به دو طریق مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس اوراق حق تقدم را خریداری کنند.

دریافت کنندگان این نوع تسهیلات خرید باید در یک دوره زمانی حداکثر ۱۲ ماهه به دو روش ساده و‌پلکانی، آن را بازپرداخت کنند. در روش ساده اقساط ماهانه تسهیلات در تمامی سال ها به یک میزان و در روش پلکانی مبلغ اقساط ماهانه، به تدریج در طول ۱۲ سال افزایش پیدا می کند.

در این بخش نیز بانک مسکن شرایط ویژه ای را برای خریداران مسکن در بافت فرسوده پیش بینی کرده است. به طوری که مدت بازپرداخت این تسهیلات در صورتی که متقاضی روش ساده را انتخاب کند، حداکثر ۱۵ ساله تعیین شده ودر غیر اینصورت معادل ۱۲ سال خواهد بود.

آنطور که بانک مسکن پیش بینی کرده، املاک مدنظر خریداران برای برخورداری از این نوع تسهیلات خرید مسکن علاوه بر سن بنا ( به املاک بالای ۳۰سال تسهیلات خرید پرداخت نمی شود.) دو ویژگی دیگر را نیز باید داشته باشند. اول آنکه ملک مورد نظر باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه 2800، تایید استحکام بنا، چک لیست کنترل کیفیت ساختمان و … مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد و دوم آنکه ۸۰ درصد ارزش ملک که توسط کارشناس بانک تعیین می شود، کمتر از مقدار تسهیلات نباشد. در غیر اینصورت حداکثر معادل 80درصد ارزش ملک تسهیلات پرداخت می شود.

نکته دیگری که می تواند به متقاضیان خرید مسکن برای استفاده از این نوع تسهیلات خرید کمک کند آن است که اگر متقاضی دارای هر یک از حساب های تعهدی ( صندوق پس‌انداز مسکن، پس انداز مسکن جوانان و حساب پس انداز یکم) باشد می تواند از مجموع امتیاز حساب های تعهدی و تسهیلات از محل اوراق تا سقف های مجاز اوراق که در بالا ذکر شد استفاده کند و مهم تر آنکه علاوه بر تسهیلات خرید، دریافت تسهیلات جعاله به صورت همزمان و یا غیر هم زمان (یعنی بعد از دریافت تسهیلات خرید) تا سقف ۸۰ میلیون تومان امکانپذیر است

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.