امروز: July 3, 2022

جنجال کریستال‌ها!

اقتصادی تاریخ انتشار: 0/12/24 بدون نظر   433 بازدید

اندازه فونت    
جنجال کریستال‌ها!

جنجال کریستال‌ها!

بعد از آن‌که در جریان واردات سرم، محموله ای ۲۵۰ تنی به دلایلی که در اهم آن محدودیت قانونی و عدم اقدام به موقع سازمان‌ها قرار داشت، غیرقابل ترخیص اعلام و موجب هدررفت حجمی از اقلام دارویی مورد نیاز و البته سرمایه شد، در ادامه این مسیر با اتفاق‌هایی روبه‌روست که در اقدامی چالش برانگیز و ناهماهنگ، در کنار تحمیل هزینه حدود ۸۵۰ میلیون تومانی انبارداری، احتمال کریستالیزه شدن سرم‌ها نیز وجود داشته است.

به گزارش ایسنا، انهدام ۲۵۰ تن سرم شرکت “شیراز سرم”، درماه جاری و بررسی جریان آن در پنج سال گذشته، نشان داد که یک مانع قانونی درباره اقلام دارویی موعددار و همچنین نوع عملکرد و هماهنگی سازمان‌های مربوطه و البته در مقطعی عملکرد شرکت واردکننده موجب شد تا با وجود چالش و رایزنی فراوان، درنهایت صدها هزار سرم مورد نیاز بیماران در مقطعی حساس منقضی و از بین برود. اما واردات اقلام دارویی و به ویژه سرم تنها با مانعی مثل محدودیت زمانی و موانع قانونی آن مواجه نیست و ابعاد دیگری نیز دارد که بخشی از آن را در پرونده واردات شرکت شیراز سرم تا مسیر نهایی سرم های تاریخ گذشته می توان بررسی کرد.

حدود سه ماه بعد از منقضی شدن محموله ۲۵۰ تنی، به دنبال نیاز داخلی و فوریت واردات، در تیرماه ۱۳۹۸، شرکت برای واردات  ۱۰۰ هزار بطری ۵۰۰ لیتری سرم مانیتول ۲۰ درصد اقدام می کند و جهت طی فرایند ترخیص، کالا در انبارهای عمومی گمرک فرودگاه امام خمینی نگهداری می شود، اما با وجود فوریت ترخیص، بازهم به دلایلی مثل حذف کد تعرفه کالای ثبت سفارش شده و نیاز به ویرایش و همچنین مشکلات مربوط به تمدید کد IRC  توسط سازمان غذا و دارو، چند ماهی این فرایند طول می‌کشد و زمانی که شرکت برای ترخیص اقدام می کند، با هزینه سنگین انبارداری مواجه می شود.

شرکت درخواست تخفیف هزینه انبارداری می کند

آنچه در اعلام شرکت شیراز سرم دیده می‌شود این است که شرکت انبارهای عمومی، کالا را در انبار یخچال‌دار نگهداری کرده که با هزینه سنگینی نسبت به انبارهای با شرایط عادی همراه است، آنهم بدون هماهنگی با شرکت و یا سازمان غذا و دارو و حتی به بارها درخواست و مکاتبات صورت گرفته شرکت و دستگاه‌های ذیربط مبنی بر خروج سرم‌ها از انبارهای دارای یخچال توجهی نکرده است.

در شهریورماه ۱۳۹۸، شرکت با توجه به هزینه سنگین انبارداری، طی مکاتبه‌ای با مدیریت انبارهای عمومی گمرک امام، اعلام می‌کند که ترخیص محموله سرم با توجه به موانعی که وجود داشته تا آن زمان طول کشیده و ناخواسته متحمل هزینه گزافی شده است، از این رو درخواست می‌کند که مساعدت لازم جهت کم کردن هزینه‌ها و درصورت امکان تخفیف هزینه انبارداری انجام شود.

سرم‌ها در انبار سرد کریستالیزه می‌شود؛ خارج کنید

حدود یک هفته بعد، مکاتبه شرکت با انبارهای عمومی گمرک امام دوباره انجام و این بار خواسته می‌شود که برای بارگیری و جابجایی محموله سرم از ماشین‌های یخچال‌دار استفاده نکند، توضیح شرکت این است که “سرم مانیتول وارداتی نیاز به دمای سرد نداشته و در لیبل آن نیز نوشته شده که در دمای زیر ۳۰ درجه نگهداری ولی از یخ زدگی محافظت شود. این در حالی است که اگر سرم در دمای پایین نگه داشته شود کریستالیزه خواهد شد، از این رو  با شروع فصل سرما، شرایط نگهداری برای سرم‌ها مناسب بوده و نیازی به ماشین یخچال‌دار جهت جابجایی و یا نگهداری در انبار سرد نیست.”

برچسب ها:

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
آخرین خبر
رفتن به ابتدای صفحه